Mobil ERP stratégia 10 lépésben

Mobil ERP stratégia 10 lépésben

Meghálálja magát, ha a vállalat világos stratégiát alkot ERP rendszerének mobil kiterjesztéséhez. Az alábbiakban 10 pontban foglaltuk össze azokat a tényezőket, amelyeket a később szilárd hivatkozási alapul szolgáló mobil ERP stratégia kidolgozásakor a vállalatnak érdemes számításba vennie.

1. Funkcionalitás

A mobileszközök teljesítménye és funkcionalitása jellemzően kisebb és behatároltabb, mint a laptopoké és az asztali PC-ké. Kiadós adatbányászathoz nem érdemes tabletet választani, amely inkább adatmegjelenítésre, minimális mennyiségű adat bevitelére szolgál. A vállalatoknak előre meg kell határoznia, hogy milyen funkciókat kíván támogatni mobil környezetben, mert ennek alapján választhatja ki a megfelelő mobileszközt.

2. Felhasználói élmény

A lakossági piacra készülő appokkal szerzett tapasztalatok alapján a munkavállalók várakozásai felfokozottak lehetnek a mobil ERP megoldások teljesítményével kapcsolatban. Látni kell azonban, hogy az adatbiztonság szigorúbb követelményeinek teljesítése, például virtuális magánhálózat használata lassíthatja valamelyest a mobil ERP applikációkat.

3. Eszköz

Bár az okostelefonok kisebbek, és jobban kézre állnak, mint a tabletek, és a legtöbb adat és mérőszám telefonon is könnyen megtekinthető, de sokkal szélesebb körű lehetőséget rejtenek a nagyobb képernyős mobil eszközök.

4. Natív kontra webalkalmazások

A mobileszközre telepített, natív alkalmazások közvetlen elérést adnak a háttérrendszerekhez, több adatot nagyobb teljesítménnyel kezelhetnek, mint a webalkalmazások. Ugyanakkor komolyabb fejlesztői munkát, összetettebb védelmet feltételeznek, és nagyobb teljesítményű mobileszközre lehet szükség futtatásukhoz.

5. Hálózatelérés

Fel kell készülni az olyan helyzetekre is, amelyekben a mobileszköz internetelérés nélkül marad. Érdemes olyan alkalmazásokat bevezetni, amelyek offline üzemmódban is használhatók, és a hálózat újbóli elérésekor automatikusan szinkronizálják az elmentett adatokat a háttérrendszerekkel.

6. Szerepkörök

Mérlegelnie kell a vállalatnak azt is, hogy az egyes szerepkörökben milyen mértékű mobil hozzáférés szükséges a hatékonyabb munkavégzéshez. Sok cégnél az értékesítők munkáját eredményesebbé teheti, ha mobil körülmények között is kiterjedt ERP funkcionalitáshoz férnek hozzá. Ilyen lehet például a valós idejű készletadatok lekérése, így üzletet is tudnak kötni vagy akár megrendelések feladására is lehetőség van. Támogatásuk IT-biztonsági szempontból is nagyobb kihívást jelent, mint például a gyártás terültén dolgozó kollégáiké, nekik ugyanis elegendő lehet, ha a munkalapot megtekinthetik egy tableten.

7. Mobil operációs rendszerek

Az Android és az iOS uralja a mobileszközök piacát, ezért ha a vállalat engedélyezi alkalmazottainak a saját tulajdonú okostelefonok és tabletek használatát, valószínűleg egynél több mobilplatform támogatására kell felkészülnie.

8. Házon belüli kontra kihelyezett fejlesztés

Minél egyedibb üzleti igényeket kell kiszolgálnia a mobil ERP stratégiának, annál valószínűbb, hogy a vállalatnak érdemes házon belül fejlesztenie az applikációkat, ez azonban nem kötelező érvényű. A házon belüli és a kihelyezett fejlesztést is lehet jól és rosszul is csinálni.

9. Használhatóság

Ez a szempont a felhasználói élménnyel függ össze. A felhasználók már hozzászoktak, hogy az üzleti alkalmazások esetenként nem tartoznak a legkönnyebben kezelhető szoftverek közé. A mobil alkalmazásoktól azonban ugyanazt a letisztult célirányosságot várják, mint amit a magánemberként használt appoktól kapnak. Ha ez elmarad, akkor a mobil ERP stratégia megvalósítása komoly akadályba ütközhet. Egy nehézkes kezelőfelület ráadásul nemcsak az alkalmazottakra, hanem a cég ügyfeleire is rossz benyomást tehet.

10. Adatbiztonság

A vállalat elveszíti az érzékeny üzleti adatok kezelése felett gyakorolt ellenőrzés egy részét, amikor az alkalmazottak távolról, mobil eszközről érik el a háttérrendszereket. A támadók a mobil eszközök vagy az internetszolgáltató rendszereinek feltörésével is hozzáférhetnek az adatvagyonhoz. A kockázatok csökkentése érdekében ezért érdemes olyan megoldást választani, amely nem tárol adatokat a mobil eszközökön.

Végül még egy tanács: a mobil ERP stratégia kidolgozásába és a fejlesztés folyamatába is célszerű bevonni a végfelhasználókat, ne az indulást követően derüljön ki, hogy az elkészült app nem felel meg a várakozásoknak.

Szerzőről
A cikket a COSMO CONSULT Kft. tanácsadója írta.