A jó légkör fontossága
Pályakezdőként még óriási különbségeket láttam: akkor egy vállalati vezető nem tudta hova tenni az informatikát. - Interjú Ambrus Zsolttal

A jó légkör fontossága

Minden eddigi cégénél jól érezte magát Ambrus Zsolt, az Xapt Hungary ügyvezető igazgatója, aki hisz a csapatmunka teljesítményfokozó erejében.

– Vissza tud emlékezni, mi volt a legfontosabb motivációja, amikor először munkába állt?

— Az Oracle-nél kezdtem dolgozni, nagy projektek letárgyalásában vettem részt. Hízelgett nekem, hogy friss diplomásként esetenként nálam kétszer idősebb üzleti döntéshozókkal tárgyalhattam, magyarázhattam nekik az akkor még újdonságszámba menő ERP-rendszerekről.

– Első munkahelyén sikerült megtalálnia a vezetésnek az Ön „motivációs pontjait”?

— Tanácsadónak vettek fel, de elég hamar ráéreztek arra, hogy nem feltétlenül ott tudom a legtöbbet nyújtani. Jobban feküdt nekem a kis tanácsadással fűzerezett pre-sales, és ezt belátta a vezetés is.

– Melyik munkahelyén tudott a legjobb légkörben dolgozni? Miben tért el az összes többitől?

— Mindegyiket másért szerettem. Az Oracle kezdetben nagyon családias jellegű volt; a Microsoft mindegyiket felülmúlja professzionalitásban; az LLP-nél voltam először ügyvezető; az IVSZ-nél a nonprofit szervezetek működését ismerhettem meg; az Xapt pedig dinamikusan fejlődő cég.

– Ön szerint 2013-ban mivel lehet leginkább motiválni egy dolgozót?

— Ez személyfüggő, de sokat számít a tágabb értelemben vett jó munkahelyi légkör, a világosan kijelölt és személyekre lebontott célok, valamint a munkavégzés rugalmassága.

– Hisz Ön a rövid távon alkalmazott demotiváció sikerében?

— Nem hiszek benne. Ha valakit mindig a negatív motivációval lehet csak ösztökélni, ott mélyebb problémák rejtőznek.

– Tud olyan területet említeni, ahol a túlzott csapatmunka már-már negatív hatású lehet?

— Biztosan van ilyen, de nekem ilyen élményem még nem volt. Inkább azt látom, hogy a csapatban dolgozás extra teljesítményre tudja sarkallni az embereket.

– Mennyit változott a „lojalitás” Ön szerint az elmúlt 10-15 évben a dolgozók körében?

— Szerintem nem változott jelentősen, talán egy kicsit még nőtt is. A válság is bizonyára óvatosságra inti az embereket.

– Mit gondol a generációs ütközésekről?

— Pályakezdőként még óriási különbségeket láttam: akkor egy vállalati vezető nem tudta hova tenni az informatikát. Egy mai friss diplomás tudása viszont alapvetően már nem különbözik a mi korosztályunkétól.

– A dolgozók magánéletét hermetikusan elzárják a munkától, vagy Önök törekednek arra, hogy a cég arra is pozitív hatással legyen?

— Természetesen segítünk a magánéleti gondokon, ha valaki kéri. Azt is fontosnak tartjuk, hogy a család is megismerje, hol és kikkel dolgozik a férj-feleség, ezért az üzletágak évente többször tartanak családi rendezvényeket.

– Mit emelne ki, miért érdemes egy meglévő vagy leendő dolgozónak Önöknél dolgoznia?

— Fiatal, innovatív, dinamikus a cég, komplex vállalati folyamatokkal foglalkozunk, így ezekben nálunk nagyon el lehet mélyedni. Külön vonzerőt jelenthetnek a hosszabb-rövidebb külföldi projektek.

– Ma, 2013-ban mi az Ön legfontosabb motivációja?

— A cég előtt álló feladatok: szeretnénk az ERP és CRM-en túl szélesebb spektrumban foglalkozni vállalati folyamatokkal, rendszerekkel. Ezen a téren is akarunk olyan új kezdeményezéseket, amelyek a magyar közegből nőnek nemzetközivé.

Az interjú Ambrus Zsolttal az IT People júliusi számában jelent meg.

Szerzőről
A cikket a COSMO CONSULT Kft. tanácsadója írta.