Miért vegyük fontolóra a kétrétegű ERP-stratégia kidolgozását?
Kétrétegű ERP stratégia

Miért vegyük fontolóra a kétrétegű ERP-stratégia kidolgozását?

A kétrétegű (Two-Tier) ERP stratégiát követő cégek látványosan lerövidíthetik a bevezetés és a bővítés átfutási idejét leányvállalataiknál, nagyobb agilitásra tehetnek szert, miközben az üzemeltetési költségeket is csökkenthetik.

Az IT-vezetőknek azonban világosan érteniük kell a kétrétegű ERP lényegét, és megfontoltan választaniuk az implementáció több, lehetséges módja közül ahhoz, hogy a stratégia valóban sikert hozzon – állapította meg a Gartner Understand the Deployment Options for a Two-Tier ERP Suite Strategy című elemzésében.

Ma még általánosan elterjedt gyakorlat a több, nemzetközi üzleti egységgel rendelkező vállalatok körében, hogy egyetlen globális, az egész szervezetre kiterjedő ERP-konfiguráció kialakítására törekednek, amely a lehető legtöbb, megosztott szolgáltatást adja az összes egységnek. A vállalatvezetők ezt a modellt tekintik a leginkább költséghatékonynak és megbízhatónak, derült ki a Gartner felméréséből is, amelyet ezer főnél több alkalmazottat foglalkoztató cégek megkérdezésével készített. A válaszadók mintegy 70 százaléka mondta azt, hogy egyetlen, globális ERP rendszert kíván üzemeltetni.

Ennek ellenére több nyomós érv szól amellett, hogy a nemzetközi jelenléttel bíró szervezetek mérlegeljenek egy másik megközelítést is, amelyet kétrétegű ERP-stratégiának nevezünk. Ebben a modellben a globális ERP rendszer mellett a regionális, illetve helyi üzleti egységeknél, kis- és középméretű leányvállalatoknál, alacsonyabb költségű, lokális megoldások kerülnek bevezetésre.

Hosszú időbe telhet ugyanis, amíg a központi ERP rendszert érintő bővítések és fejlesztések a kisebb leányvállalatokat is elérik, amelyek sokszor feltörekvő, gyorsan növekvő piacokon működnek. A cégfelvásárlások és hosszabb távon a házon belüli fejlesztések is oda vezethetnek, hogy a szervezet IT-környezetében megtöbbszöröződnek ugyanazok az ERP modulok, vagy akár teljes vállalatirányítási szoftvercsomagok is. Nem utolsósorban a nemzetközi terjeszkedéssel olyan helyzetek is adódnak, amikor kulturális, szervezeti vagy más okokból a vállalat nem használhat egyetlen ERP rendszert. Ilyen esetekben a kétrétegű ERP-stratégia nagyobb agilitás elérésére, a szoftverkörnyezet és a költségek optimalizálására ad hatékony megoldást.

Kétrétegű ERP modellről beszélünk, amikor a vállalat eltérő ERP rendszereket használ két különböző szervezeti rétegben – egy globális vállalatirányítási rendszert, amely a különböző üzleti egységeken és régiókon keresztül harmonizálható, például könyvelési, beszerzési és HR-funkciókat megosztott szolgáltatásként kínálja. 

Mellette a leányvállalatok egy vagy több, kisebb ERP rendszerrel támogatják az olyan területeket, mint például a marketing, a helyi gyártás és a terepi szolgáltatások. Ezek a vállalati rendszerek származhatnak ugyanattól a szállítótól, mint a globális ERP megoldás, de egy vagy több további szállítótól is.

Bár a modell nem új keletű, a SaaS szolgáltatások, a felhőalapú ERP megoldások térhódításával a következő két-három évben várhatóan egyre népszerűbbé fog válni. A SaaS szolgáltatások különösebb kezdő beruházás nélkül, tervezhető költségek mellett használatba vehetők, ami nagy könnyebbség a kisebb vállalatoknak, és a szállítók is mind hatékonyabb megoldásokkal támogatják a felhőbe történő migrálást, valamint a felhőben és a helyben, házon belül üzemelő rendszerek közötti integrációt, a hibrid környezetek működtetését is.

Akármelyik modell mellett is dönt végül a szervezet, fontos, hogy a kétrétegű ERP-stratégia kidolgozását ne pusztán IT-projektként kezelje, hanem az üzletágakat, a leányvállalatok és az anyacég vezetőit is bevonja. Miután minden vállalat más helyzetből indul, mások a törekvései és a lehetőségei is, a kétrétegű ERP-stratégia kidolgozásának nincs egyetlen, mindenkire nézve érvényes sikerreceptje, ezért számolni kell azzal, hogy nehezebb lesz megfelelő szállítói referenciát találni.

Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy több, különböző vállalatirányítási rendszer együttes használatával nőhet a komplexitás, és azzal együtt emelkedhetnek a költségek is. Gondos, minden részletre kiterjedő tervezéssel és felügyelettel azonban ellenőrzés alatt tartható és sikerre vihető a kétrétegű ERP-stratégia. Ebből a szempontból hasznos lehet, ha a szervezet ugyanattól a szállítótól szerzi be nagy- és kisvállalati ERP rendszerét – ettől csak akkor érdemes eltérni, ha ez feltétlenül szükséges.

Szerzőről
A cikket a COSMO CONSULT Kft. tanácsadója írta.