Pénzügyi változások a Microsoft Dynamics AX rendszerben 2015-ben
ÁFA változások, 2015

Pénzügyi változások a Microsoft Dynamics AX rendszerben 2015-ben

Az elmúlt évek során a november hónap mindig várakozással telt el, vajon milyen adózási, törvényi változások várhatók a következő évben, hogyan tudjuk majd kezelni a rendszerben? Annak ellenére, hogy a Microsoft Dynamics AX (Axapta) 2009 és 2012-es verziók már tartalmaznak általános megoldásokat, ügyfeleink részére ezeket mindig kiegészítjük ún. „Mindenkinek” XAPT-os fejlesztésekkel.

A korábbi, XAPT által bevezetett rendszerekben 2004 óta a törvényi változások saját fejlesztéseink keretében kerültek megoldásra. (Microsoft Bisiness Solutions-Axaptra 3.0 és Microsoft Dynamics AX 4.0-ás verziók). Egyedi megoldásaink jelenleg is ezeken a fejlesztéseken alapulnak.

Talán nem szerénytelenség, ha megemlítem, aktív résztvevője és szellemi „szerzője” voltam ezeknek a fejlesztéseknek.

ÁFA változások: Az igazi kihívás

Sok éves Microsoft Dynamics AX (Axapta) tanácsadói tapasztalatom, hogy igazi kihívást az Általános Forgalmi Adó változásai jelentették és várhatóan jelenteni fogják a jövőben is. Hogy miért? A rövid válasz az, hogy elkerülendő a NAV által kiszabható büntetést biztosítani kell az adóbevalláshoz szükséges adatok teljes körűségét, helyességét. A teljes válasz az alábbiakban rejlik:

  • Jó esetben november közepe mire a törvények véglegesen elfogadásra kerülnek és kevés kivétellel január 1-től alkalmazni kell ezeket
  • A törvény szövegének helyes értelmezéséhez általában egyeztetni, konzultálni szükséges
  • Dönteni kell arról, hogy a változás miatt szükség van- a szoftver fejlesztésére, módosításra
  • Rendelkezésre álló idő a megvalósítás és alkalmazásba vétel között
  • A fejlesztés a mennyire tartalmazzon ún. „kényelmi” funkciókat
  • A fejlesztést több Microsoft Dynamics AX verzióban külön-külön kell elvégezni
  • Ügyfeleink rendszerét időben frissíteni kell

Amikor az új törvényi változásokkal találkozom, a teljesség igénye nélkül akaratlanul is számba veszem az elmúlt időszakokat. A legnagyobb fejlesztést igénylő módosításra először 2004-ben az Európai Únióba történő belépésünkkor, majd 2008-ban és 2013-ban került sor.

Természetesen olyan jellegű változások is voltak szép számban, amelyek nem igényeltek fejlesztést, alkalmazásukra elégséges új adó kód, adó csoport létrehozása és / vagy paraméter, törzsadat beállítás módosítása. Tipikusan ilyen az adókulcsok változtatása és az adóból nem visszaigényelhető rész meghatározása (Pl. telefon Áfa).

Mely törvényi változásokra kell felkészíteni a rendszert a 2015-ös évben?

Annak ellenére, hogy a 2015 évre vonatkozó adócsomag számos változást tartalmaz, szerencsésnek mondhatjuk magunkat, mivel az év első felét tekintve a törvényi változások nem igényeltek fejlesztési beavatkozást.

Annak ellenére, hogy a 2015 évre vonatkozó adócsomag számos változást tartalmaz, szerencsésnek mondhatjuk magunkat, mivel az év első felét tekintve a törvényi változások nem igényeltek fejlesztési beavatkozást.

ÁFA változások 2015-ben:

  •  A belföldi tételes összesítő jelentés változása: a korábbi 2 milliós értékhatár 1 millióra csökkent
  • Választható, hogy az értékhatárt figyelmen kívül hagyva a partnerek összes számláját tartalmazza a tételes összesítő jelentés Megoldás: paraméterben az értékhatár átállítás
  • Fordított adózás szabálya lép életbe egyes vas-és acélipari termékek értékesítésre és munkaerő kölcsönzésre vonatkozóan. Megoldás: új adókód, cikktörzs beállítás módosítás
  • Kedvezményes kulcs kiterjesztése: 27%-ról 5 %-ra csökken a nagytestű élő és vágott állatok értékesítésére alkalmazandó áfa kulcs (szarvasmarha, juh, kecske). Megoldás: új adókód

Az Általános Forgalmi Adó Törvény rendelkezése szerint 2015. július 1-jétől és 2016. január 1-jétől – két lépcsőben – változik az időszakos elszámolású ügyletek esetében az adófizetési kötelezettség keletkezésének időpontja.

Természeten az Általános Forgalmi Adón kívül számos egyéb törvényi változás is életbe lép, amelynek előírásait be kell tartani, a rendszerből a szükséges információt biztosítani, de ezek többnyire rendszeren kívüli pénzügyi, számviteli szakértelmet elméleti tudást követelnek meg az alábbiakban:

  • A Társasági Adótörvény adóalapot módosító szabályainak,
  • A Számviteli Törvény és
  • A Helyi adók (Iparűzési adó)

Számos adófajtát lehetne még felsorolni, de amit megemlítek az az ART-ban megjelent, nagy felháborodást kiváltó 2015 legfőbb újdonsága az EKÁER. A rendszerben komoly fejlesztések készülnek ezen a területen, amellyel már többször is foglakoztunk itt a blogon:

Végezetül, hogy a pénzügyi terület se maradjon kihívások nélkül az idei esztendőben lassan készülhetünk az „Időszakos elszámolású ügyletek” törvényi előírásokat biztosító megoldására való felkészülést.

Szerzőről
A szerző az XAPT tanácsadója.