Import áfa kezelése Microsoft Dynamics NAV-ban

Import áfa kezelése Microsoft Dynamics NAV-ban

Ez a bejegyzés azoknak a Microsoft Dynamics NAV rendszert használó cégeknek nyújt segítséget, amelyek import tevékenységet folytatnak, de nem dolgoztak ki még hatékony munkafolyamatot az import áfa kezelésére.

A dokumentumban leírt paraméterezés elvégzése után alkalmas lesz a beállításokat elvégző cég rendszere arra, hogy megfelelő analitikus adatokat szolgáltasson az import áfa könyveléséről, illetve annak kiegyenlítéséről.

Ha külföldről szerzünk be egy eszközt, akkor a szokásos könyvelési feladatainkon kívül a vámterhek és az import áfa könyvelését kell megtennünk.

Tehát miután behoztuk külföldről az eszközt, kapni fogunk a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól egy vámhatározatot, amely tartalmazza (a vámköltségeken kívül) az import áfa összegét is.

Az import áfa könyvelése, és kiegyenlítése

A vámhatározatban közölt import áfa összegét egy szállítói számla formájában könyveljük a NAV – import áfa technikai szállítóra, majd a szállítói tétel banki utalás formájában kerül kiegyenlítésre (banki utalás helyett pénztári kiegyenlítés is választható).

Szállítói számla könyvelése

A megszokott módon rögzítsük a szállítói számlánkat. A számla soraihoz egy főkönyvi számla típusú sort kell rögzíteni, és a főkönyvi számla pedig az Áfa-könyvelési mátrix „Előz. felszámított áfa számla” mezőjében beállított érték kell, hogy legyen.

A számla soránál a mennyiségnek 1-et adjunk és a „Közvetlen egységköltség áfa nélkül” mezőbe írjuk a vámhatározatban szereplő import áfa összegét.

beszerzesi-szamla

A könyvelt számlán, ha a Navigálás gombra kattintunk, akkor megtekinthető a főkönyvi könyvelés.

fokonyvi-tetelek

Látható, hogy a technikai szállítóhoz kapcsolt főkönyvi számla követel oldalára könyvelődött a teljes összeg, és ideiglenesen a 368-as főkönyvi számla tartozik oldalán jelenik meg az áfa összege, míg a 466-os számlára jelenleg nem könyvelődött áfa. Tehát, ha most kérnénk le az áfa analitikát, akkor pillanatnyilag ez a tétel még nem kerülne bele.

Létrejött egy Áfatétel is, 0 összeggel:

afatetelek

Szállítói számla kiegyenlítése

Következő lépésben egyenlítsük ki a szállítói számlát banki átutalással, amit bank naplóban könyvelünk. Egyelőre csak részteljesítés történjen.

befizetesi-naplo

A bank napló lekönyvelése után a Pénzügy, Főkönyvi könyvelés, Történet, Tételjegyzék útvonalon a Főkönyvi tételjegyzék ablakból tudom megnézni a főkönyvi könyvelést. Itt a megfelelő soron állva a Tételjegyzék, Főkönyvi könyvelés gombrakell kattintani.

fokonyvi-tetelek-bankLátható, hogy csökkent az Adóhatósággal szemben fennálló kötelezettségem és a bankszámlán lévő összeg. Áfatétel nem keletkezett. Most könyveljük le a megmaradt fizetési kötelezettség átutalását az első utaláshoz hasonlóan. A számlához kapcsolódó hátralék 10.000 forint.

Az alábbi főkönyvi könyvelés történt:

fokonyvi-tetelek-bank-elszamolas

Látható, hogy az előző banki utaláshoz képest a rendszer generált még két sort.

Látható, hogy a számla teljes kiegyenlítésével a rendszer automatikusan átvezette a beállított 368-as számláról a 466-os előzetesen felszámított áfa számlára a teljes összeget.

Az alábbi áfatétel keletkezett, amely már az áfaanalitika riporton is megjelenik.

afatetelek-2

szamla

 

A fenti eljárás megvalósításához az alábbi beállítások szükségesek:

  • fel kell venni egy új termékkönyvelési csoportot
  • fel kell venni egy új áfa-ügyletkönyvelési csoportot
  • fel kell venni egy új áfa-termékkönyvelési csoportot
  • fel kell venni egy új szállítókönyvelési csoportot
  • meg kell adni az új áfakönyvelési csoportokhoz a könyvelési beállításokat
  • az áfakönyvelési mátrix „Előz. felszámított áfa számla” mezőjében megadott főkönyvi számla kartonján további beállításokat kell tenni.
  • létre kell hozni egy technikai szállítót
  • a könyvelési mátrixban fel kell venni egy új sort

A teljes beállítási paraméterezés letölthető az alábbi linkről:

Szerzőről
A szerző az XAPT tanácsadója.